Wydma Orzechowska

Nadmorskie wydmy to nie tylko najsłynniejsze Wydma Łącka i Wydma Czołpińska. Także poza Słowińskim Parkiem Narodowym można spotkać te elementy krajobrazu, choć napewno skromniejsze i mniej spektakularne. Przeglądając mapę trafiliśmy na położoną między Rowami, a Ustką miejscowość Orzechowo i informację o wytyczonej przez nadleśnictwo ścieżce edukacyjnej "Wydma Orzechowska". A jako, że nieopodal znajduje się dodatkowo wieża widokowa w Orzechowie - uznaliśmy, że to świetny pomysł na kolejną wycieczkę.


Ścieżka przyrodnicza "Wydma Orzechowska" zaczyna się na leśnym parkingu w miejscowości Zapadłe. Przy parkingu znajduje się też drewniana wiata i miejsce na ognisko - jednym słowem, fajne miejsce na krótki biwak. Przy wejściu na ścieżkę ustawiona jest też tablica informacyjna z mapą i opisem ścieżki. Ścieżka oznaczona jest zielonymi kółkami z białą obramówką i prowadzi przez nadmorski las w kierunku tytułowej wydmy.

Przez sam teren wydmy ścieżka poprowadzona jest po drewnianych schodach i pomostach. Na szczycie widmy urządzony jest punkt widokowy, z którego można podziwiać ją w całej rozciągłości. Szczególnie ciekawe w przypadku tej wydmy jest obserwowanie, jak na piaszczyste wzgórze powoli wkracza roślinność - chrobotek leśny, turzyca piaskowa, piaskownica zwyczajna i nieliczne sosny. 
Dalej ścieżka schodzi z wydmy w las i wraca do parkingu, my jednak w tym miejscu postanowiliśmy skierować się w stronę wybrzeża, które na tym odcinku stanowią dość wysokie, piaszczyste klify i szerokie plaże, upstrzone licznymi kamieniami.  
Po chwili zabawy nad morzem wyszliśmy z powrotem na górę klifów i ruszyliśmy wzdłuż nich w kierunku Orzechowa, podążająć za oznaczeniami czerwonego szlaku oraz szlaku świętego Jakuba. 
Po niezbyt długiej wędrówce dotarliśmy do wieży widokowej w Orzechowie i skwapliwie skorzystaliśmy z możliwości wejścia na położony niemal 50 metrów nad ziemią taras widokowy. Dzięki tej wysokości, a także położeniu zaledwie 200 m od morza ze szczytu roztacza się bardzo dobry widok na okoliczne lasy i Bałtyk.

Z Orzechowa wróciliśmy leśną ścieżką wzdłuż strumienia na parking. Całość wędrówki zajęła nam nieco ponad 3 godziny, a łączny dystans jaki pokonaliśmy to 6.4 km. Nasza orzechowska pętelka jest na pewno ciekawą propozycją na krótką wędrówkę po zdecydowanie mniej popularnych, acz bardzo interesujących miejscach nad Bałtykiem. 


Garść informacji

Data: 1 maja 2018 r.
Forma: turystyka piesza
Dystans: ok 4 km
Trasa: parking leśny przy początku ścieżki "Wydma Orzechowska" - Wydma Orzechowska - klifowe wybrzeże w Orzechowie - szlak niebieski - wieża widokowa w Orzechowie - parking


Komentarze