Rezerwat Bonarka i tereny obozu Płaszów

W trakcie naszych spacerów na Kopiec Kraka wielokrotnie mijaliśmy rezerwat przyrody nieożywionej "Bonarka" i tereny dawnego niemieckiego obozu koncentracyjnego Płaszów. W pierwszą niedzielę listopada postanowiliśmy po raz pierwszy uczynić te miejsca celem naszej wędrówki - przejść ścieżkę dydaktyczną wytyczoną w rezerwacie i poznać lepiej tragiczną historię obozu Płaszów. Jako, że z naszego domu do tych miejsc jest zaledwie około 1.5 km, wyjątkowo rozpoczęliśmy wycieczkę prosto spod drzwi :-)



Przy wejściu do rezerwatu "Bonarka" czeka na turystów tablica informacyjna, z której dowiedzieliśmy się, że w rezerwacie chronione są bardzo interesujące formy geologiczne - powierzchnie abrazyjne, uskoki - powstałe przez długotrwałe oddziaływanie prehistorycznego morza! Aż ciężko uwierzyć, że w miejscu gdzie obecnie mieszkamy przed milionami lat znajdowało się ciepłe, płytkie morze... Świadczy o tym jednak dobitnie choćby ukształtowanie terenu rezerwatu oraz skały - margle, wapienie - zawierające skamieniałe szczątki organizmów morskich (gąbek, małży, amonitów i ryb).




Nieopodal rezerwatu, nad okolicą góruje imponujący pomnik przedstawiający 5 ludzi stojących z opuszczonymi głowami. Jest to Pomnik Ofiar Faszyzmu, upamiętnający gehennę tysięcy ludzi zgładzonych między innymi w działającym na tym terenie w trakcie II wojny śiwatowej obozie Płaszów.



Spod pomnika udaliśmy się szutrową alejką w kierunku wzniesienia o źle kojarzącej się nazwie - Hujowa Górka, na szczycie którego znajdują się pozostałości dawnego austriackiego szańca FS-21 - stanowiącego w XIX w. część Twierdzy Kraków. W trakcie II wojny światowej w tym miejscu dochodziło do licznych egzekucji i pochówków obozowych jeńców, których upamiętnia stojący tu dzisiaj metalowy krzyż.



Kolejnym punktem na trasie naszego spaceru był Szary Dom - dawna siedziba żydowskiego Bractwa Pogrzebowego, przekształcona przez Niemców na karcer i katownię SS. Nieopodal widoczne są ruiny monumentalnej żydowskiej hali przedpogrzebowej. Przed wojną w tym miejscu mieściły się dwa duże cmentarze żydowskie, po których po dziś dzień przetrwały jedynie pojedyncze macewy. Spacer po pustych przestrzeniach byłego obozu skłania do refleksji, a o strasznej historii tego miejsca można sporo dowiedzieć się z zainstalowanych przez Muzeum Krakowa tablic informacyjnych prezentujących archiwalne zdjęcia oraz fragmenty wypowiedzi ocalałych więźniów. Obecnie trwają konsultacje społeczne na temat utworzenia w tym miejscu Muzeum Miejsca Pamięci KL Płaszów, a z historią obozu można też zapoznać się na stronach Muzeum Krakowa 



Garść informacji

Data: 3 listopada 2019 r.
FormaTurystyka piesza
Dystans: 6.5 km
Trasa: nasz dom - rezerwat przyrody nieożywionej "Bonarka" - ścieżka dydaktyczna na terenie rezerwatu "Bonarka" - Pomnik Ofiar Faszyzmu - tereny byłego obozu koncentracyjnego "Płaszów" (krzyż i szaniec FS-21 na Hujowej Górce, Szary Dom, ruiny dawnego żydowskiego domu pogrzebowego - Podgórski Cmentarz Żydowski) - nasz dom


Komentarze