Orientuj się! W Rymanowie-Zdroju

Ostatnio natrafiliśmy w internecie na informację o bardzo ciekawej inicjatywie PTTK - Turystyczno-Rekreacyjnych Imprezach na Orientację. Biegi na orientację są dobrze znane mamie i tacie z harcerskich czasów, więc nie ma się co dziwić, że tata podszedł do tematu z wielkim entuzjazmem. A, że natrafił na tą informację podczas naszego pobytu w Krośnie - już dwa dni później próbowaliśmy swoich sił w pobliskim Rymanowie Zdroju.

Rymanów-Zdrój to urocze uzdrowisko, położone w dolinie Taboru i otoczone ze wszystkich stron Wzgórzami Rymanowskimi - najbardziej wysuniętą na północ częścią Beskidu Niskiego. Zostało założone przez Annę i Stanisława Potockich, po tym jak 16 sierpnia 1876 r. w trakcie spaceru ich syn Józef odkrył źródło leczniczej wody mineralnej, która - jak wykazały późniejsze badania - odznaczała się silnym stężeniem jodu i żelaza. Potoccy energicznie przystąpili do pracy i już w 1882 roku nowo powstałe uzdrowisko zostało odznaczone srebrnym medalem na wystawie przyrodniczej w Krakowie. Tym samym, Rymanów-Zdrój stał się znacznie młodszym sąsiadem jednego z najstarszych polskich uzdrowisk - pobliskiego Iwonicza-Zdroju, założonego trzy wieki wcześniej.

Nasz marsz na orientację rozpoczęliśmy na parkingu przy centrum handlowym, tuż obok wejścia do Parku Zdrojowego. Mapa w rękę i ruszamy! Już po chwili odnajdujemy pierwsze punkty orientacyjne i rozwiązujemy związane z nimi zagadki. Trasa prowadzi głównie przez Park Zdrojowy, zwracając uwagę na najważniejsze zabytki uzdrowiska - wille "Biały Orzeł" i "Opatrzność", pomniki Jana Pawła II, Stanisława Wyspiańskiego, Anny Potockiej, a także rozmaite tablice pamiątkowe. Trafiamy też do muszli koncertowej na wyspie i koniec końców - do pijalni, gdzie degustujemy uzdrowiskowe specjały - wody "Tytus", "Celestyna" i "Jan". Dzieci początkowo rwą się do próbowania, ale zdegustowane poprzestają na jednym łyku :-) W ten sposób łączymy przyjemny spacer z pożyteczną zabawą i edukacją - udało nam się odnaleźć wszystkie punkty zaznaczone na mapie i odpowiedzieć na wszystkie pytania. Nie ma co, taka forma turystyki przypadła nam do gustu i będziemy ją kontynuować. Jak to ujęła Kasia - dodaje ona celu zwykłemu spacerowaniu. Już teraz na stronie internetowej jest kilkadziesiąt dostępnych tras, z czego aż 10 - w naszym Krakowie :-) Nie pozostaje nam więc nic innego, tylko pokonać je jedna po drugiej i oprócz świetnej zabawy zdobyć ciekawe odznaki!


Garść informacji

Data: 1 października 2017r.
Forma: marsz na orientację
Dystans: 2 km
Trasa: Trasa 2/R/15 Turystyczno-Rodzinnych Imprez na Orientację PTTK

Komentarze